Son Adet Tarihine Göre Gebelik Hesaplamak

Admin
Son adet tarihine göre kaç haftalık hamileyim
Son Adet Tarihine Göre Tahmini Doğum Tarihi Ne Zaman?
toc

Son Adet Tarihine Göre Gebelik Hesaplama: Bilmeniz Gereken Her Şey

Son Adet Tarihine Göre Gebelik Hesaplamaya yardımcı olabilmek için, hamile kadınların çocuklarını ne zaman tasarladıklarını hesaplamalarına yardımcı olacak çok yararlı bir araçtır. Ayrıca, LMP veya EDD sonucunda hesaplanmış olmasına bağlı olarak, vade tarihini veya yaklaşık teslimat tarihini hesaplamak için de kullanılır.

Hesaplayıcı, çocuğuna ne zaman hamile kalabileceklerini ve ne kadar süredir taşıdıklarını hesaplamaya çalışan hamile kadınlar tarafından kullanılabilir.Ebeveynlerin korunmasız cinsel ilişkiden sonra hamileliğin önlenmesi hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olabilir.

LMP ile Hamileliğin Hesaplanması

LMP, son adet dönemi anlamına gelir. Bu, hamile kalmadan önceki son adet döneminizin tarihidir. LMP'nizden emin değilseniz, tarihi hesaplamak ve kaç haftalık hamile olduğunuzu öğrenmek için hamilelik hesaplayıcımızı kullanabilirsiniz.

LMP hesaplayıcımız ve diğer web sitelerinde bulunan hamilelik hesaplayıcılarımız gibi, hamileliği hesaplamak için kullanılabilecek birçok araç vardır.

LMP Yöntemini Kullanarak Gebelik Nasıl Hesaplanır?

LMP yöntemi, bir bebeğin doğum tarihini hesaplamanın basit bir yoludur. Bu yazıda, bu yöntemi kullanarak hamileliği hesaplama adımlarını inceleyeceğiz.

Adımlar:

#1 Son adet döneminizi öğrenin (LMP)

#2 Bir sonraki adet döngünüzün ilk gününü öğrenin

#3 Bir sonraki döngünün ilk gününden 18 çıkar

#4 7'ye bölün ve ardından 7 gün ekleyin

LMP Hesaplayıcı Nasıl Kullanılır ve Son Adetimin Ne Olduğundan Emin Değilsem Ne Olur?

Hesaplayıcı kullanmanın birçok farklı yolu vardır ve bireylerin son adetlerinden emin olmadıklarında neler olacağını anlamaları önemlidir.

Bir kişinin son adeti 10 Ocak'taysa ve ne zaman başladığını hatırlamıyorsa, hesaplama aracı 20 Aralık'ta olduğunu varsayar ve buna göre hesaplar. . Bu durumda, hesap makinesi 20 Aralık'ta hamileliğin mümkün olduğunu ve büyük olasılıkla kürtajın gerçekleşeceğini varsayacaktır.

En Son Adet Tarihine Göre Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır?

Gebelik haftasını hesaplamanın birkaç yolu vardır, ancak en doğru yol, son adet tarihinizi alıp son adet döneminizden gün sayısını çıkarmak ve 7'ye bölmektir. Sonuç, gebelik haftanızdaki gün sayısıdır.

Örnek: Son adet tarihiniz 28 Mart ise ve gebelik haftasının 39 hafta olduğunu hesapladıysanız, 28 Mart 1. gün ve 4 Nisan (örneğin) 40. gün olacaktır.

Gebe Kalma İhtimali Nasıl Hesaplanır?

Gebe kalma olasılığı, son adet dönemi ile gebe kalma tarihi arasındaki gün sayısının bölünmesiyle hesaplanır. Günler, son adet döneminizin ilk gününden itibaren sayılır.

Gün sayısı sıfırdan büyükse, gebe kalma olasılığı sıfırdan büyüktür. . Gün sayısı sıfırdan azsa, gebe kalma olasılığı sıfırdan azdır. Adet Dönemi ile Gebelik Arasındaki Günler: 95 Gebelik Olasılığı: %99

LMP hesaplayıcı ne kadar doğrudur?
Adet Döngüsü Nasıl Hesaplanır?

LMP Şeması Nedir?

Bir LMP şeması, hamileliğinizi üç trimesterde düzenleme yöntemidir. Beklenen doğum tarihini, son adet dönemini ve gebe kalma zamanını hesaplamanın bir yoludur. İlk üç aylık dönem, son adet döneminizin ilk gününden ilk doğum öncesi muayenenin sonuna kadardır.

İkinci trimester, ikinci prenatal muayenenin başlangıcından üçüncü prenatal muayenenin sonuna kadar olan dönemdir. Üçüncü üç aylık dönem, doğum öncesi dördüncü muayenenin başlangıcından doğuma kadar olan dönemdir.

LMP şeması, şu anda kullanılan en yaygın adet döngüsü şemasıdır.. Bir LMP şeması tipik olarak 28 gün sürer ve yaklaşık 5-7 günlük bir süreye sahiptir. LMP şeması ilk olarak 1940'larda Dr. John Rock tarafından önerildi. Aynı zamanda “ortalama luteal faz uzunluğu 14 gün olan adet döngüsü” olarak da bilinir.

LMP Şeması Ne İçin Kullanılır?

LMP şeması, bir kadının son adet dönemini kaydetmek için kullanılır. Kadınlara hamile kalma olasılıklarının en yüksek olduğu zamanlar hakkında doğru bir fikir vermek için kullanılır.

LMP tipik olarak bir kadının bir sonraki döneminden yaklaşık 14 gün öncedir. Düzensiz dönemleri olan veya uzun süredir hamile kalmaya çalışan kadınlar için yararlı olabilir.

LMP'nizi Neden Bilmeniz Gerekiyor?

LMP'nizi bilmek, hamileliğin ne kadar ilerlediğini belirlemek için çok önemlidir. LMP (son adet dönemi), yumurtlamanızın gerçekleştiğini tahmin ettiğiniz tarihtir.

Bu size adet gecikmesinin ne zaman bekleneceği konusunda bir fikir verir ve hamilelik testinin gerekli olup olmayacağını belirlemenize yardımcı olabilir.

LMP'nizi Ne Sıklıkla Hesaplamalısınız?

LMP'nizi her gün hesaplamanız önerilir. Bu, yumurtlama döngünüzü takip etmenize ve buna göre plan yapmanıza yardımcı olacaktır.En doğru yöntem bazal vücut ısısı tablosu yapmaktır.

Başka bir seçenek de sabah uyandıktan sonra ilk sabah idrarınızı almak ve tekrar idrara çıkmadan önce bu idrarın soğuması için geçen süreyi tahmin etmektir.

Eğer Bir Gençseniz LMP'nizi Nasıl Hesaplarsınız?

Genç bir kızsanız ve son adetinizin ne zaman olduğunu biliyorsanız, kaç haftalık hamile olduğunuzu öğrenmek için bu formülü kullanabilirsiniz.

OWLMP = LMP – 7. 36 haftalık hamileyseniz, OWLMP'niz, son adet döneminizin ilk gününe bir hafta ekleyerek ve yedi gün çıkarılarak hesaplanır.

OWLMP = LMP – 7 + 1. 18 haftalık ilk kez anne olacak bir anne için yaşa uygun bir ultrason ile düşük yapma riski nedir?

İlk kez anne olan çoğu anne için yaşa uygun bir ultrason ile düşük yapma riski %1'den azdır.

LMP Hesaplayıcı Ne Kadar Doğrudur?

LMP hesaplayıcı, kadınların hamile kalmak için en iyi zamanı belirlemelerine yardımcı olan çevrimiçi bir araçtır.

Prezervatif veya doğum kontrol hapı gibi diğer doğum kontrol yöntemleriyle birlikte kullanılabilir. Doğal yoldan hamile kalmaya çalışan kadınların gebelikten kaçınmasına da yardımcı olabilir.

LMP ve Ovulasyon Arasındaki Fark Nedir?

LMP, son adet dönemi anlamına gelir ve yumurtlama, bir yumurtanın salındığı zamandır. Yumurtlama, LMP'den yaklaşık 12-14 gün önce, yumurtalıklardan birinden bir yumurtanın salındığı ayın zamanıdır. 26 günden uzun bir döngünüz varsa, yumurtlamanız LMP'ye daha yakın olacaktır.

Bir kadının LMP'si haftanın günü, ayı ve yılı hesaplanarak hesaplanabilir. Örneğin, bir kadının LMP'si 1 Haziran ise şu şekilde hesaplanır: Yılın 1 Haziran'ı x 7 gün = 161 LMP

LMP İyi Bir Gebelik Takipçisi Midir?

LMP veya son adet dönemi, bir sonraki adet kanamanıza ne zaman başlayacağınızı tahmin etmenin en doğru yoludur.

Yine de hamilelik için iyi bir yöntem değildir çünkü düzensiz adet dönemleriniz veya diğer olası hamilelik belirtileriniz olup olmadığını dikkate almaz. Hamile olup olmadığınızı öğrenmenin en iyi yöntemi hamilelik testi kiti kullanmaktır.

LMP Hesaplayıcı İle LMP Çizelgesi Arasındaki Fark Nedir?

LMP hesaplayıcısı ile LMP tablosu arasındaki fark, hesaplayıcının LMP'nize göre doğum tarihinizi tahmin etmek için bir araç olması ve grafiğin hamilelik ilerlemenizi izlemek için bir araç olmasıdır.

Hesaplama aracı yaşınızı, kilonuzu ve hamileliğinizin süresini hesaba kattığı için çizelgeden daha doğrudur. Ayrıca sizin yerinize hesap yaptığı ve herhangi bir şey yapmanızı gerektirmediği için daha kullanışlıdır.

Grafik, hesap makinesinden çok daha karmaşıktır çünkü LMP'nizi, kilonuzu, boyunuzu ve doktorunuzun hamileliğinizin ne kadar ilerlediğini belirlemesine yardımcı olacak diğer faktörleri takip etmenizi gerektirir.

Sonuç:

Son adet dönemine göre hamilelik hesaplayıcısı:Ne zaman hamile olduğunuzu öğrenmenin en doğru yolu hamilelik testi yaptırmaktır. Bununla birlikte, daha ucuz ve kesinliği olmayan bir hamilelik testi arıyorsanız, başka birçok seçenek var.

Bu seçeneklerden biri, son adet döneminize dayalı bir hamilelik hesaplayıcısıdır. Bu hesaplayıcı %100 doğru değildir, ancak hamilelik testinden çok daha iyidir ve size hamile kalma olasılığınız hakkında kabaca bir tahminde bulunabilir.

#buttons=(Tümünü Reddet!) #days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerez kullanır. Daha Fazla Bilgi Edinin
Accept !