Kimyasal Gebelik

Admin
Kimyasal Gebelik Nasıl Anlaşılır?
Kimyasal Gebelik
toc

Kimyasal Gebelik Nedir?

Kimyasal gebelik, bir kadının döllenmiş bir yumurtaya sahip olduğu, ancak daha sonra bir şeyin (enfeksiyon, ilaç veya doğal süreç) yumurtanın gelişmemesine neden olduğu bir hamileliktir.Kadının vücudunun gebeliği sonuna kadar taşıyamadığı bir gebeliktir.

Erken bir düşük veya kürtaj, kimyasal bir gebeliğin sonucudur. Vücut hamilelik hormonu hCG'ye yanıt vermediğinde kimyasal bir hamilelik olduğu kabul edilir.

Kimyasal Gebelik Belirtileri: Nelere Dikkat Edilmelidir?

"Kimyasal gebelik" terimi, belirgin bir neden olmaksızın hamileliğini kaybeden veya düşük yapan bir kadını tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bu terim bazen, kaçırılmış düşük veya kimyasal kürtaj gibi açık bir neden olmaksızın hamileliğini kaybeden bir kadını tanımlamak için kullanılır.

Hamileliğini kaybeden kadınların çoğu herhangi bir fiziksel semptom yaşamazken, bazıları mide bulantısı, baş dönmesi veya ağrı yaşayabilir. Bu belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız endişelenmeyin.

Muhtemelen düşük yaptınız ve kimyasal gebelik yaşamadınız.Bu gebelik türü aynı zamanda erken düşük olarak da bilinir.Tüm gebeliklerin yaklaşık %1'inin biyokimyasal gebelik olduğu tahmin edilmektedir. Genç kadınlarda ve geçmişte düşük yapmış olanlarda daha yaygındır.

Kimyasal Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Genellikle 12. hafta civarında tespit edilir.Ailenizde düşük veya komplikasyon öyküsü varsa da test yaptırmalısınız. Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz, doktorunuzu görmelisiniz.Bu belirtilerden herhangi birini yaşarsanız, doktorunuz tarafından veya hamilelik testi ile değerlendirilmelidir. Hamileliğinizin normal şekilde ilerlediğinden emin olmak için bir doktorun sizi değerlendirmesi önemlidir.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki gebeliklerin tahmini %10'u kimyasal gebeliklerdir. Bu gebelikler aslında normal değildir ve bir aile gerçek bir hamilelik oluşmadan önce birden fazlasından geçebilir. Rahimde bebek olmadığı için biyokimyasal kimyasal gebelikler gebelik sayılmaz.

Kimyasal Gebeliği Nasıl Önleyebilirsiniz?

Düzenli adet görmeseniz bile bunun olabileceğini bilmek önemlidir. Hamileyseniz ve herhangi bir düşük belirtisi varsa, derhal doktorunuzu arayın. Düzensiz adet döngüsünden kaynaklanabilir.Doğum kontrol hapı veya RİA kullanan kadınlarda kimyasal gebelikler çok yaygındır. Kimyasal gebeliğin en yaygın belirtisi adet gecikmesidir.

Semptomlar varsa, tipik olarak alt karında kramplar ve ağrı, pelvik ağrı (bazen arkaya doğru yayılan), periyotlar arasında lekelenme veya kanama, yorgunluk, mide bulantısı ve aşerme içerir. Kimyasal veya biyolojik bir kaza olup olmadığını belirlemeden önce hamileliğin ne kadar ilerlediğini belirlemek için genellikle bir takip ultrasonu yapılacaktır.

Gebelik Ne Zaman Kimyasal Gebelik Olabilir?

Kimyasal gebelikler çok nadirdir. Bir kadının hamilelik testi pozitif olduğunda, ancak hamilelik bir ultrason tarafından onaylanmadan önce düşük yapıldığında ortaya çıkarlar.

Kimyasal bir hamilelik aşağıdaki belirtilerle tanımlanabilir:

- Pozitif bir gebelik testi

- Gebeliğin üçüncü haftasından önce düşük

- Gebeliğin ilk üç ayında kanama veya lekelenme

- Gebeliğin ikinci veya üçüncü trimesterinde düşük

Kimyasal Gebelikler İçin Tedavi Seçenekleri

Kimyasal gebelikler on ikinci haftadan önce biten gebeliklerdir. Genellikle hamilelik testleri ile tespit edilmezler. Kimyasal gebeliğin tedavisi yoktur, ancak bu hiçbir tedavi seçeneği olmadığı anlamına gelmez.

Kimyasal gebelikler ultrason veya kan testleri ile tespit edilebilir. Hamileyseniz, doktorunuzla iletişime geçmeli ve düşükten sonra mümkün olan en kısa sürede doğum öncesi vitaminleri aldığınızdan emin olmalısınız.

Kimyasal gebelikler bir dizi faktörden kaynaklanabilir:

- Döllenmiş bir yumurta asla rahme yerleşmeyebilir

- Yumurta yerleşebilir ancak daha sonra normal gelişmeyebilir.

- Döllenmiş yumurta rahim yerine fallop tüpüne yerleşebilir.

Kimyasal Gebelik Riskleri Nelerdir?

Kimyasal gebelik, bir gebeliğin erken düşükünü tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Erken gebelik kaybı olarak da adlandırılır.

Hamilelik kaybı, gebelik döneminin herhangi bir zamanında olabilir, ancak çoğunlukla gebe kaldıktan çok kısa bir süre sonra, kadın hamile olduğunu bile anlamadan önce ortaya çıkar.

Kimyasal gebeliklerin pek çok nedeni vardır ve bunlar arasında şunlar sayılabilir:Fetüste kromozomal anormallikler
Yumurtlama veya döllenmedeki hatalar
Eş veya anne ile hormonal sorunlar

Kimyasal Gebelik Neden Olur?

Kimyasal gebelikler genellikle döllenmiş bir yumurtanın rahme yerleşmemesinden kaynaklanır.implantasyon başarısızlığının bir sonucudur. Bu, döllenmiş yumurtanın, hamileliğin devam etmesi için gerekli olan rahim zarına başarılı bir şekilde yerleşmediği anlamına gelir.

Kimyasal gebelikler, bir embriyonun rahmin dışına, en yaygın olarak fallop tüplerinden birine implante edilmesiyle ortaya çıkan ektopik gebelikten de kaynaklanabilir.En yaygın düşük türüdür ve bilinen gebeliklerin yaklaşık yüzde 80'ini oluşturur.

Oluşma açısından, bilinen tüm gebeliklerin yaklaşık %20 ila %40'ında meydana gelen doğal düşüklerden daha yaygındır. Ayrıca implantasyondan önceki bir sorun veya dış gebelik nedeniyle, gebe kaldıktan sonra hiçbir embriyonun rahim duvarına implante edilmediği erken dönem hamileliği ifade eden özel bir türdür.

Kimyasal Gebelik Ne Kadar Sürer?

Kimyasal gebelik birkaç günden iki haftaya kadar sürebilir.Genellikle erken düşük olarak kabul edilir çünkü genellikle gebelik kesesi gelişmeden önce gerçekleşir.

Kimyasal gebelikler genellikle düşük olarak adlandırılır çünkü hamileliğin çok erken dönemlerinde meydana gelirler ve bebeğin kaybıyla sonuçlanırlar.Bir fetüsün doğal yollarla kaybedilmesidir (birçok farklı faktörden kaynaklanabilen düşükten farklı olarak).

Kimyasal gebeliğin ilk aşaması, fetal hücrelerin üretildiği ve uterus astarının kalınlaşmasına neden olduğu, ancak implantasyon olmadığı zamandır. Birçok kadın bunu alt karınlarında kramp şeklinde ağrılar olarak yaşar. Bu ağrılar genellikle yaklaşık altı hafta devam eder. 6 hafta sonra embriyo daha küçük parçalara bölünecektir.

Kimyasal Gebelik Geçiriyorsam Neden Kan Testi Yaptırmam Gerekiyor?

Plasenta tarafından üretilen bir hormon olan Beta HCG için bir kan testi yapılabilir. Bu, rahminizin içinde bir embriyo olup olmadığını öğrenmenize yardımcı olacaktır. Hiç embriyo olmadıysa, kimyasal gebelik yaşadınız ve daha fazla teste ihtiyacınız yok demektir. Herhangi bir embriyo belirtisi olup olmadığını görmek için ultrason yapmanız istenebilir veya doğurganlık ilaçları için bir reçete verilebilir.

Kimyasal Gebelikle Nasıl Hamile Kalınır?

Kimyasal gebelikler, kadın adet görmeden önce gerçekleşen bir düşük türüdür. Kadın kanamaya başlayana veya krampları hissedene kadar hamile olduğunu anlamayabilir. Olumlu bir hamilelik testi yapmış olabilirler, ancak gerçekten hamile olup olmadıklarını söylemek için çok erkendir.

Bir kadının kimyasal gebelikleri varsa, doktoruyla iletişime geçmelidir. Doktor, bir veya daha fazla düşük yapmış kadınlarda kimyasal gebeliklerin meydana gelme olasılığı daha yüksek olduğundan, progesteron veya östrojen kullanımını önerebilir.

Kimyasal Gebelik Sonrası Adet

Kimyasal gebelik belirtileri herkes için aynı değildir. Bulantı hissetmekten baş ağrısı yaşamaya kadar değişebilir. Bireysel durumunuza uygun kararları verebilmeniz için bu semptomları tanımak önemlidir.

Kimyasal gebelikten sonra bu belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız, bir doktora görünmek en iyisidir. Bu belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız, mümkün olan en kısa sürede bir doktora görünmek en iyisidir.

Kimyasal Gebelik Sebepleri İdrar Testinde Çıkar Mı?

Kimyasal bir hamileliğin bazı “semptomlarını” yaşıyorsanız, idrar gebelik testi yaptırmayı düşünmelisiniz. Bu testleri çoğu eczanede ve markette bulabilirsiniz..

Aşağıdaki belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız, bir doktor veya ebe ziyaret etmeyi de düşünmelisiniz:
  • Adet döneminizi kaçırdınız
  • Çok fazla karın ağrınız var
  • Çok fazla vajinal kanamanız var
  • Ateşin var

#buttons=(Tümünü Reddet!) #days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerez kullanır. Daha Fazla Bilgi Edinin
Accept !