Karbonatla Gebelik Testi

Admin
sonuç doğru mu
Karbonatla hamilelik testi nasıl yapılır ?
toc

Karbonatla Gebelik Testi Nedir?

Hamilelik testi, hamile olup olmadığınızı söyleyebilen bir ev gebelik testidir. İdrar örneğinin doğruluğu kan örneğinden daha doğru olacağından, adet gecikmenizin ardından mümkün olan en kısa sürede gebelik testi yaptırmanız önemlidir.

Birçok farklı evde gebelik testi türü vardır, ancak hepsinin ortak bir noktası vardır - hCG hormonunu tespit ederler. Hormon hCG plasenta tarafından yapılır ve bir yumurta döllendikten sonra vücudunuzda artmaya başlar.

Hormon idrarınızda ve kanınızda bulunabilir, bu nedenle bazı testler, test amacıyla bu sıvılardan birini veya her ikisini birden kullanmanızı gerektirecektir.

İdrar örneği genellikle test amacıyla tercih edilir, çünkü kolunuzdan kan almaktan daha az invazivdir. İdrar örneği almak istiyorsanız, bunun sabah ilk iş olarak idrar yaptığınızdan emin olun çünkü bu size en doğru sonuçları verecektir.

Neden Karbonatlı Hamilelik Testine İhtiyacınız Var?

Hamilelik testi, bir kadının hamile olup olmadığını belirlemek için kullanılabilecek bir teşhis aracıdır. Evde hamilelik testi evde kullanılabilir ve sadece birkaç dakika içinde doğru bir sonuç verir.

Hamilelik testleri, implantasyondan sonra plasenta tarafından üretilen hCG hormonunun saptanmasına dayanır. Bu hormon kanda, idrarda ve tükürükte bulunabilir.

En yaygın gebelik testi türü idrar bazlı gebelik testidir (UPT). UPT'ler, idrarda saptanabilir düzeylere (25 IU/L'den az) ulaşır ulaşmaz hCG'yi saptar.

Bu genellikle, yumurtlamadan yaklaşık 5 gün önce ve gebe kaldıktan yaklaşık 6 hafta sonrasına kadar doğru oldukları anlamına gelir, ancak yumurtlamadan 10 gün öncesine kadar veya hCG seviyeniz düşükse veya düzensiz dönemleriniz varsa daha sonra da çalışabilirler.

Evde Karbonatla Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamileyseniz, düzenli olarak hamilelik testi yaptırmanız önemlidir. Kullanabileceğiniz birçok farklı gebelik testi türü vardır, ancak karbonatlı gebelik testi kadar etkili olmayabilirler. Bunun nedeni, karbonatın diğer gebelik testleri kadar doğru sonuç vermemesidir.

Ancak geleneksel gebelik testi kullanamayanlar için gebelik testi için iyi bir seçenektir. Diğer gebelik testi türlerine ara veriyorsanız, hamilelik testi yapmak için karbonat hamilelik testi de kullanabilirsiniz.

Karbonatlı gebelik testi yapmak için şu adımları izlemeniz gerekir:

İlk olarak, bir yemek kaşığı karbonatı alın.

Ardından, karbonat ve idrarı bir kabın içinde tamamen eriyene kadar karıştırmanız gerekecek.

Karışımı elde ettikten sonra karbonatın köpürmesini beklemeniz gerekecektir.

10dk kadar bekledikten sonra köpürme varsa hamile olma ihtimaliniz vardır.

Karbonatlı Hamilelik Testi Nasıl Çalışır?

Kabonat hamilelik testi, hamile olup olmadığınızı öğrenmenin kolay bir yoludur. Test biraz karbonat tozu ile başlar ve ardından birkaç damla idrarınızı eklersiniz. Karbonat tozu idrarla reaksiyona girer ve gazlı bir reaksiyon oluşturur.

Gazlı reaksiyon varsa, hamilesiniz. Bu testin %100 doğru olmadığını hatırlamak önemlidir. Sadece yaklaşık %90 doğrudur. Hamile değilseniz ve test negatifse endişelenmemelisiniz. Bu testin bir doktor muayenesinin yerine geçmediğini de unutmamak önemlidir.

Karbonat Tozu Gebelik Testi Ne Kadar Doğrudur?

Hamilelik testi, bir kadının idrarında insan koryonik gonadotropin (hCG) varlığını saptamak için kullanılan bir testtir. Bu hormon, implantasyondan sonra plasenta hücreleri tarafından üretilir ve hamile kadınların kanında veya idrarında saptanabilir.

Bu tür kendin yap gebelik testinin doğruluğu %60 ile %75 arasında değişir.
Karbonat tozu hamilelik testi, hamileliği test etmenin bir yolu olabilir ve uygun fiyatlı olabilir.

Hamilelik testi için karbonat tozu kullanımı yeni değil. Birçok kültürde uzun süredir kullanılmaktadır. İlk yapmanız gereken idrarı biraz karbonat tozu ile karıştırmak ve birkaç dakika sonra ortaya çıkan rengi gözlemlemektir.

Yeşile dönerse, hamilelik şansının yüksek olduğu anlamına gelir. Kırmızıya dönerse hamilelik şansı yoktur çünkü idrardaki asit karbonat tozunun alkali özelliklerini yok etmiş olur. Sarıya veya mora dönerse, idrardaki pH seviyelerini değiştirebilen gıda alımı gibi diğer faktörlerden kaynaklanıyor olabilir.

Hamile olduğunuzdan emin olmak için 2-3 gün sonra bu testi tekrarlamalısınız ve her iki test de yeşile dönerse hamilelik ihtimalinin yüksek olduğundan emin olabilirsiniz.

#buttons=(Tümünü Reddet!) #days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerez kullanır. Daha Fazla Bilgi Edinin
Accept !