Erken Gebelik Testi

Admin
Bozuk Gebelik Testi Nasıl Anlaşılır?
Erken Gebelik Testi
toc

Erken Gebelik Testi Nedir?

Erken gebelik testi, bir kadının hamileliğinin ilk birkaç haftasında yapılan bir hamilelik testidir. Erken testler genellikle bir kadının hamileliğini doğrulamak ve daha doğru bir sonuç sağlamak için kullanılır. Erken gebelik testleri, düşük yapmış veya kürtaj olmuş kadınlarda hamileliği tespit etmek için de kullanılır.

Erken Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Bir kişi hamile olabileceğinden şüphelendiğinde erken gebelik testi kullanılır. Test, idrardaki hCG hormonu seviyelerini ölçecektir. Bir kişinin idrarı test edildiğinde, kişinin hamile olup olmadığı sonuçları doğrulanabilecektir.

Erken gebelik testi, gebelikten kaçınmaya çalışan kişiler için iyi bir seçenektir. Bu test genellikle bir kadın hamile kalmaya başlamadan önce kullanılır.

Erken Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Gebelik testi, hamile kadınların erken hamilelik belirtilerini tespit edebilen bir testtir. Düşükleri önlemek için erken hamileliği tespit etmek önemlidir. İdrar örneği alınarak ve hamile kadınlarda yüksek seviyelerde bulunan idrarda belirli maddeler için analiz edilerek yapılır.

Erken gebelik testi yapmanın birkaç farklı yolu vardır. Bu yöntemlerin hepsinin artıları ve eksileri vardır, en iyi yöntem en rahat ettiğiniz yöntemdir.

Pozitif ve Negatif Erken Gebelik Testleri Ne Anlama Gelir?

Pozitif bir erken gebelik testi, vücudunuzdaki hormon seviyelerinin hamile kalmanızın mümkün olduğu bir noktaya ulaştığı anlamına gelir. Negatif bir erken gebelik testi, vücudunuzdaki hormon seviyelerinin hamile olmanızın mümkün olduğu bir noktaya ulaşmadığı anlamına gelir.

Erken ve Geç Gebelik Testi Arasındaki Fark Nedir?

Erken gebelik testi, bir kadının adet döngüsünün ilk birkaç gününde uygulanan erken gebelik testidir. İlk gün sabah idrarı bir kapta toplanır ve ardından gebelik hormonu hCG'nin varlığı için test edilir. Erken gebelik testi genellikle bir kadının son adet döneminden sonraki birkaç gün içinde doğrudur.

Geç gebelik testi, bir kadının hamileliğinin ilk üç aylık döneminin ikinci yarısında uygulanan erken gebelik testidir. Bu genellikle bir kadının adet gecikmesi yaşadığı dönemdir. İlk gün sabah idrarı bir kapta toplanır ve ardından gebelik hormonu hCG'nin varlığı için test edilir. Geç gebelik testi genellikle bir kadının son adet döneminden sonraki birkaç gün içinde doğrudur.

Gebelik Testi Negatif Çıktı Ama Hamileyim

Negatif sonuçlar hamile olmadığınız anlamına gelmez. Bu sadece testin idrarınızdaki hormon seviyesi yani hCG'yi tespit edemediği anlamına gelir. Hamileyseniz, test sonucunuzda yani idrarınızda hCG bulunur. Yeterli hCG üretmediğiniz veya hCG'nin algılanmadığı için testin negatif çıkması olasıdır.

İdrarınızdaki hCG'yi tespit etme şansını artırmak için yapılabilecek birkaç şey vardır. Birincisi daha fazla sıvı içmek. İkincisi, çok fazla protein yemek sonucu doğru tespit edebilir.

Üçüncüsü, daha fazla sıvı içmek ve çok fazla protein yemektir. HCG'yi hala tespit edemiyorsanız, bir doktora görünmeniz gerekebilir.

Hamilelik Testindeki Farklı Renkler Ne Anlama Geliyor?

Hamilelik testindeki farklı renkler kafa karıştırıcı ve bunaltıcı olabilir. Birçok kadının farklı renklerin ne anlama geldiği hakkında soruları var. Anlaşılması gereken ilk şey, testin yalnızca iki çizgi gördüğünüzde pozitif olduğudur.

Yalnızca bir satır görürseniz, bu olumsuzdur. Üç çizgi görüyorsanız, hamilesiniz, ancak hangi trimesterden emin değilsiniz demektir. Çizginin renginin hiçbir şey ifade etmediğini hatırlamak önemlidir. Renk sadece ne kadar hamile olduğunuzu göstermek için var.

Testin beş farklı rengi vardır: mavi, pembe, yeşil, turuncu ve kahverengi. Hamilelik testinde görünen çizginin rengi vücudunuzdaki hCG seviyesini gösterir. Koyu mavi, pembe veya kahverengi bir çizgi vücudunuzda hCG'nin yüksek olduğunu, açık mavi veya yeşil bir çizgi ise hCG'nin düşük olduğunu gösterir. Adetinizin ilk gününden sonra çizginin rengi değişebilir.

Hamileyken hamilelik testi yaptıracaksınız ve bunlar her zaman farklıdır. Testteki çizgilerin rengi hamile olduğunuz veya hamile olabileceğiniz anlamına gelebilir, ancak başka bir anlama da gelebilir.

Testte olabilecek bazı renkler mavi, pembe, yeşil ve mordur. Çizginin rengi hamileliğiniz sırasında da değişebilir. Örneğin, çizgi mavi olabilir ve daha sonra hamileliğinizde pembeye dönebilir. Rengin ne anlama geldiğinden emin değilseniz, doktorunuza sorun!

Gebelik Testinde Silik Çizgi

Hamilelik testinde genellikle sınır çizgisi olarak adlandırılan silik bir çizgi vardır. Bu çizgi, hamilelik testinin doğru kabul edilebileceği noktadır. Tamamen doğru değilse, onu kullanmak iyi bir fikir değildir.

Bunun nedeni, tamamen doğru olmadığında hamilelik testinizin doğruluğundan emin olamamanızdır. Farklı gebelik testlerinde sınır çizgisinin değiştiğini hatırlamak önemlidir. Bunun nedeni, hamilelik testlerinin hepsinin aynı olmamasıdır. Bazıları, diğerleri kadar silik olmayan bir sınır çizgisine sahip olabilir.

Kanda HCG Ölçümü ile Gebelik Testi
Kan Testi

Erken Gebelik Testleri Ne Kadar Doğrudur?

Erken gebelik testleri, gebe kalmak isteyen kadınlar için hamile olup olmadığınızı anlamanın ilk adımıdır, ancak %100 doğru değildir. Bu testleri yanlış yapan birkaç şey var. Örneğin, vücut sıcaklığınız yüksekse veya yakın zamanda seks yaptıysanız.

Bu testleri yanlış yapan diğer bir faktör de, sadece hamileliğin ilk birkaç haftasında işe yaramalarıdır. Testi aldıktan sonraki bir hafta içinde adet görmezseniz, testin yanlış olması muhtemeldir.

Erken gebeliği tespit etmek için kullanılabilecek birçok farklı gebelik testi türü vardır., idrar testleri dahil, kan testleri, ve dijital testler. İlk test türü idrar testidir, iç çamaşırınızın içine bir pamuk topu veya ped yerleştirilerek yapılır, ve sonra idrarına batırmak.

Bu, “hamile benzeri” idrar olarak adlandırılan şeyin küçük bir miktarını üretecektir.. İkinci test türü kan testidir. Bu test, dirseğinizin içinden az miktarda kan alıp bir çubuğa yerleştirerek yapılır.. Üçüncü test türü dijital testtir. Bu test, hCG hormon seviyelerini tespit etmek için bir ev kullanımı cihazı kullanılarak yapılır.

Erken Gebelik Testi Fiyatı

Piyasada birçok farklı erken gebelik testi bulunmaktadır. Ancak en popüler olanları idrar kullananlardır. Bunun nedeni, idrarda gebelik testinin kanda gebelik testlerinden daha yüksek bir başarı oranına sahip olmasıdır. Bu testler genellikle 10 tl ile 20 tl mal olacak ve herhangi bir eczaneden satın alınabilir.

Erken Gebelik Testi Ne Zaman Kullanabilirim?

Erken gebelik testleri güvenilir değildir ve hamile olup olmadığınızı öğrenmenin bir yolu olarak kullanılmamalıdır. Evde yapılan gebelik testi size hamile olup olmadığınızı söyleyebilir, ancak ne zaman hamile olduğunuzu söyleyemez.

Evde hamilelik testleri, hamileliğinizin ilk üç haftasında kesin sonuç vermez ve yalnızca hamile olup olmadığınızı anlamanın bir yolu olarak kullanılmalıdır. Evde hamilelik testlerinin yalnızca hamilelik hormonu olan hCG hormonunun varlığını tespit edebileceğini unutmamak önemlidir. Erken gebelik testi yapmak için son adetinizden en az altı hafta sonraya kadar beklemelisiniz.

Erken gebelik testi kullanıyorsanız, testten sonra başka bir test yapmadan önce 24 saat beklemeniz önemlidir. Test negatifse, hamilelik testi yapmak için bir sonraki adetinizi bekleyin. Test pozitifse, devam edin ve ilk sonucu doğrulamak için 24 saat içinde ikinci bir test yapın.

En İyi Erken Gebelik Testi Türleri

En iyi evde hamilelik testi türleri, doğru olan ve hamileliği erken tespit edebilenlerdir.

Mevcut iki tür gebelik testi vardır: idrar bazlı ve kan bazlı. İdrar bazlı testler daha yaygındır çünkü daha ucuzdurlar ve kullanımı daha kolaydır. Kan bazlı testler ise daha doğru sonuçlar verir ancak test için doktor muayenehanesine veya laboratuvara gidilmesini gerektirir.

Erken Bebek Testlerinin Dezavantajları Nelerdir?

Gebeliğin erken teşhisinin avantajları şunlardır:

- Hamilelikle ilişkili bazı hastalıkları ve komplikasyonları önleyebilecek uygun doğum öncesi bakım alma şansı daha yüksektir.

- Haberin daha erken alınması, testlerin pozitif çıkması durumunda bundan sonra ne olacağı konusunda karar vermek için zaman sağlar.

Not: Gebeliğin erken tespiti, daha yüksek düşük ve erken doğum riskine yol açabilir.

Sonuç ve En İyi Erken Gebelik Testi Nasıl Alınır

Erken teşhis için en iyi hpt'yi seçerken göz önünde bulundurulması gereken birçok faktör vardır. Her biri kendi artıları ve eksileri olan bir dizi farklı marka var.

En iyi erken gebelik testi incelemeleri ve sıralamaları, hangisinin sizin için doğru olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir.

#buttons=(Tümünü Reddet!) #days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerez kullanır. Daha Fazla Bilgi Edinin
Accept !